S panem R. se scházíme ve Stromovce. Podle fotek, které jsme našli na facebooku, šlo ještě před půl rokem o perfektně zdravého muže v nejlepších letech. Pohled na něj mě ale vyděsí. Místo ramenatého muže na mě čeká nervózní střízlík, který se nervózně ohlíží za každým zvukem. Sedám si vedle něho. Chci prohodit pár vět o tom, jakou měl cestu, ale on chce být co nejdříve pryč. Zapínám diktafon a jdeme rovnou na věc.

 

Proč jste se rozhodl koupit si zrovna Schody z nebe?

Vlastně ani sám nevím. Dělám na dílně, kde se nám rozbila anténa na rádiu, takže fungoval jen CD přehrávač. A když jsem si ráno kupoval cigarety na benzínce, měli tam Schody z nebe ve slevě za pár korun. Tak jsem to koupil. 

 

Kolegům se to líbilo?

Ti dva, co se mnou pracujou na dílně, byli zrovna na nemocenský – spadla na ně traverza. A ti dál se na mě dívali podivně, ale nebyli dost blízko, aby to na ně mělo doopravdy vliv.

 

Jak jste se cítil při prvním poslechu? 

Otřáslo to mnou. Jsem od přírody trošku cynik a pesimista, ale to, co jsem slyšel, hrozně zasáhlo i mě.

 

A když jste potom přišel domů…

Upřímně se mnou nebyla řeč. Žena se mnou chtěla řešit děti a složenky, ale mně přišlo, že prostě nic nemá smysl. Druhý den pak přišel ten email od vydavatelství, že mi děkujou, že jsem jediný muž, který si to koupil, a že mi poslali další album Singles Collection.

 

Nepřemýšlel jste, že si to přestanete pouštět a cédéčka vyhodíte?

Každou vteřinu. Nepřemýšlel jsem nad ničím jiným. Ale pořád jsem si říkal: To přece není možný, to je nějaká chyba. Pokažený cédé, to přece nemůže být pravda! Bylo to jako noční můra. A pak přišlo druhý CD a bylo ještě horší. Přestal jsem chodit do práce, jenom jsem ležel doma a utápěl se v tom.

 

Jak na to reagovala rodina?

Žena nakonec vzala děti a odešla. Bylo to na můj popud. Překvapuje mě, že neodešla dřív a… jsem rád, že jsou pryč, že jsou od toho co nejdál. Když jsem si před dvěma týdny začal broukat ze spaní, věděl jsem, že se mnou už není bezpečno.

 

Psal jste, že jste se pokusil o sebevraždu.

Doopravdy třikrát, ale mnohokrát k tomu prostě neseberu odvahu. 

 

Přemýšlel jste, že vyhledáte odbornou pomoc? 

Psychiatr mi řekl, že jsem ztracený případ a že lituje, ale nemůže pomoci. No a pak začaly chodit ty výhrůžky. Z vydavatelství posílají co týden další výhružný dopis, že mi zašlou další cédé, ale já už to nezvládnu. Nevím, co budu dělat.

 

Peníze na pomoc panu R. posílejte na účet 112567112567/0800