Jedna věc je jasná hned na začátku – přestat pít a nepít alkohol je mnohem jednodušší, než všem vysvětlovat, proč to děláte. Vlastně každýho napadnou jen tři možnosti – jste nemocný, řídíte nebo jste těhotný.

Představa toho, že se budete bavit celej večer s limčou, je pro většinu lidí naprosto scestná. Dokonce i barmani a pinglové se na vás dívaj spíš posměšně a skrz prsty. „A to si fakt nedáš ani panáka?“ „Tak aspoň jednu deci, ne?“ „A to tě to tady baví, když nechlastáš?“ „A to se dokážeš bavit, když nechlastáš?“

Alkohol je taková samozřejmost, že jeho nepití se prostě špatně vysvětluje. Pro spoustu lidí je zábava bez pár promile v krvi nepředstavitelná. Nemůžete se „tak odvázat“, „dostat do nálady“ a „vypnout“. Dobrovolně se rozhodnout nepít z vás dělá divnýho puritána, co je na sebe přísnej, a někomu dokonce kazí zábavu.

Pokud to někdy třeba na měsíc zkusíte, garantuju vám, že za jeden večer v hospodě si takovejch poznámek vyslechnete desítky. Všichni vás budou trochu víc pozorovat a zkoumat, jestli se střízliví fakt bavíte, a kdykoliv se netlemíte od ucha k uchu, poukážou na to, že to je PROTO, ŽE NEJSTE OPILÍ.

Faktem je, že od určitýho momentu těm opilejm prostě nebudete stačit, protože jejich myšlenkový pochody se budou odehrávat v trochu jiných dimenzích. Je to taky celkem hnusnej nápor sebereflexe, střízlivym okem vám prostě spousta situací nepřijde tak super a vtipná a uvědomíte si, že jste asi leckdy byli pod parou dost trapný.

Co vám teda nějaká doba abstinence přinese? Docela velkou porci sebepoznání. Toho, jak moc se DOOPRAVDY umíte bavit, toho, jak moc si umíte před kámošema obhájit svoje rozhodnutí, a taky toho, jak moc chcete zase jednou chlastat. Třeba zjistíte, že mnohem míň, třeba zjistíte, že život bez alkoholu je na prd, a zas se vrátíte k lahvi vína denně. Je ale fajn mrknout se na to jednou začas mrknout za střízliva.