Paninky a cérečky

Něžné pohlaví je od přírody háklivé na to, co jim říkáte. Takže si pro jistotu radši prosvištíme všechna oslovení, s kterými si můžete snadno naběhnout, aniž by vám to vlastně doteklo.


„Slečno!“

Protože „slečno“ se mají podle etikety oslovovat jen opravdu mladé holky, dovede tenhle výraz někdy i potěšit. Když ovšem pracujete za barem nebo v obchodě, dobře víte, že po vás jenom někdo něco chce. A hned. „Slečnooo, tadýýý, na WC došel papíííír a tři piváááá a dvě latééééé. Alééé rychléééé!“


„Slečinko!“

Tahle zdrobnělinka slečny v sobě schová výsměch ohledně věku, chování nebo vizáže. Případně všechno dohromady, koncentrované pěkně v jednom slově. Což takoví chlapci uslyší velice neradi.


„Dcerko!“

Správně se ovšem vyslovuje „cérko“. Jde o typicky moravský způsob, jak demonstrovat, že jako žena jste v totálně podřízené roli a od sporáku se hnete jenom na chvíli za účelem plození a rození malých uřvaných fakanů.


„Paní!“

Univerzální oslovení pro ženu, ovšem bez příjmení jde o čiré zlo. Automaticky se cítíte o 10 let starší, než ve skutečnosti jste. Ještě horší varianta je vyslovit to kratce nebo hezky pražsky rozplizle „paněěě“. Taková „pani“ přidá hned navíc i 10 kilo.


„Paninko!“

Zdrobněliny dokážou kolikrát nadělat víc škody než užitku. Typická paninka je většinou rachitická vyzobaná slunečnice, kterou manžel třikrát týdně podvádí se sekretářkou.


„Mladá paní!“

Ze zoufalství se snažit omlazením vyšperkovat „paní“ taky dvakrát nepomůže. Problém klasicky nastane až ve chvíli, kdy to už ze zvyku vypálíte na padesátnici. Pak to ovšem může být bráno jako hrubá urážka. A podle toho se pak taky s vámi bude zametat.


„Maminko!“

Protože tohle oslovení uslyšíte od zdravotní sestry poprvé v životě těsně před porodem, budete je mít již navždy spojené s agonickou bolestí. Pokud nejste těhotná, znamená to, že jste tlustá jako špekáček. Což taky na náladě nepřidá.


„Madam!“

Tohle oslovení patří jenom do divadla nebo do lepší restaurace. Když jste za „madam“ v sámošce, nevěstí to nic dobrého. Nejspíš už vám za zádama krouží tým sekuriťáků, aby vám prohledali nejen tašku, ale i svršky. A nejspíš i spodky.


„Milostpaní!“

Nepíšeme rok 1932, tudíž to není ani vhodné, natož vtipné. S „milospani“ se vraťte rovnou do hrobu. A chcípněte.


„Dámo!“

Pokud vás někdo tituluje dámo, je celkem jasné, že myslí pravý opak. Nejspíš něco v tom směru, že jste flundra nemytá, nevycválaná, že ho hrubě urážíte už jen tím, že jste. Ano, všechny tyhle emoce, a mnohem víc, se vejdou do dvojslabičného slova.


Kucí a hošové

Pro přehled i několik oslovení, která dokážou pořádně nastartovat pány, ať jsou to sebevětší drsňáci.


„Mladej!“

Takto starší a silnější samec verbálně dává najevo svoji dominanci. Třeba kdybyste byli psi, oslovující se vám právě nadřazeně vychcal na hlavu.


„Mladíku!“

Pípne stará babička v tramvaji. Následuje žádost o pomoc s ultratěžkou kabelou do šestého patra bez výtahu. A pak vyfasujete klokanku, protože tu přece všichni mladíci bez výjimky rádi.


„Synku!“

Tak to si pište, že teď přijdou na řadu rady do života. A bude jich hodně. O tom, že zbytečně utrácíte, že neumíte řadit, že na holky se musí jinak, a že jste vůbec takové budižkničemu. I když to poslední vlastně není tak úplně rada.


„Mladej pane!“

Jakmile někdo naráží na věk, není to nikdy dobrý. Protože takovej mladej pán rozhodně blbě parkuje a prostě vůbec dělá blbou věc v blbej čas. A na blbým místě. Stáří přeci není žádná zásluha, no ne?


„Mladý muži!“

Slovní spojení, které pronáší povětšinou učitelka či rodič poté, co vás načapá při něčem opravdu, opravdu nepěkném.


„Panáčku!“

Způsob, jak jedním slovem říct „tak na mě si teda vyskakovat nebudeš!“.


„Hochu!“

Buď vás nějaký blahosklonný týpek začne mentorovat, nebo vás starej skaut láká na lov bobrů. Ani jedno žádná sláva.


„Kámo!“

„Nemáš cigáro, drobák nebo na brko?“ Prostě vás někdo hodlá osockovat. Tečka.


„Brácho!“

Vlezlá snaha vzbudit rodinnou solidaritu, zatímco vám někdo další vybírá batoh. Nebo s váma mluví váš sourozenec, a to je pak všechno v pořádku.


UNISEXOVÝ BONUS „Hej ty!“


Tady končí individualita a začíná absolutní pohrdání ze strany volajícího, který se neobtěžuje rozlišovat ani mezi pohlavími. A pokud si nepamatuje, jak že se to vlastně jmenujete, nemusíte na něj reflektovat.