To je úplně jak z Lynche"

… ono když se moc ožerete, je totiž cokoliv jako z Lynchova filmu. Barvy, lidi, věci, řeči. S tímhle chlapíkem zamaskujete, že jste na kaši, a ještě to bude vypadat, že se vyznáte v kinematografii.


Blablablablabla je komerční"

…nejvyšší zaklínadlo. Jak je v něčem komerce, je to automaticky žumpa světa proklamující konzum a korporace.


Lepší shořet, než vyhasnout"

…aneb dělám věci  rychle, blbě, bez rozmyslu a v zápalu nějaké pochybné idey.


Je to jenom papír"

…jakmile dojde na nějaké úřednosti, tedy vysokoškolské diplomy, vdavky, daňové přiznání, tedy cokoliv, co zavání nějakou zodpovědností, zašustí argument „na to přece nepotřebuju nějakej cár papíru".


Miluju konceptuální umění/performance/fotografie"

Podobně jako klišé o nekomerci, tak i mantra o konceptuálním umění vás vyseká, když nevíte, jestli je daný kumšt blbý nebo ještě blbější.


Děsnej mainstream"

…všechno, co hltá víc než 20 lidí, sklouzne podle přísných definic nemilosrdných chytrolínů do definice „manistream". A to už je jen krůček ke komerci. Smrt!


To je jak z Freuda"

…lidi si moc rádi povídají o trtkání, takže jakmile se rozjede nějaká zajímavá debata o sexu a hrozí, že se začne něco vytahovat, urychleně vytáhněte Freuda, kožené gauče a teorii o tom, že chcete skrytě souložit se svým otcem.


Tý postavě to nevěřím"

…jakmile jde o diskuzi o filmech či literatuře, rozhodně nikomu nevěřte. Scénáristovi zápletku, režisérovi záměr, záporňákům zlobu, osudovým ženám svůdné pohledy.


Tohle má/nemá přesah"

…a věci s přesahem chcete. Věci bez přesahu ne. Jednoduché pravidlo jak pro blbečky a kolik s tím naděláte parády mezi intelektuály.


Musíš jít proti systému"

…systém je největší zlo, v tom se nespletete. Ať už to jsou nadnárodní korporace, policie nebo zdravotní pojištění. Věta přestává platit ve chvíli, kdy vás z těch hektolitrů Clubu Mate rozbolí bříško a budete muset k doktorovi.


Do mekáče bych nikdy nepách "

… symboly komerce a globalizace je třeba nenávidět. Co na tom, že bašta je to často mnohem zdravější a karmicky a kaloricky vhodnější, než maminkovská kuchyně s Podravkou.


A je to fair trade?"

… jíme fair trade, nosíme batiku. Osud nebohých pěstitelů vám, opravdovým intelektuálům, leží na srdci nejvíc na světě. Jste angažovaní a tak je to dobře.


Když to neni DIY, musí to být lo-fi"

…jakmile to nešumí, neškvrká nebo to není celé upatlané, vyráběl to jistě nějaký korporátní stroj.


Televizi nemám, rádio neposlouchám"

…jsem zkrátka takový intelektuál, že zmanipulovaný a zkomercionalizovaný média nepoužívám.