Každá anketa, ve který zaznívá hlas lidu, nějakým způsobem odráží kulturu národa. Je fuk, jestli jde o volbu prezidenta, soutěž Miss hasička nebo o Slavíka. Tím, že výsledky těchto anket sledujeme, se tak nějak dozvídáme mnohem víc o lidech okolo nás.

co si budem nalhávat, to, co se dozvídáme, moc veselé není. Letos se mezi kapelami na čtvrtém místě umístila ultrapravicová kapela Ortel. Vloni se mravokárci předháněli v tom, kdo se víc pohorší nad brutálním Řezníkem a jeho texty a klipy, letos si bronzového slavíka málem odnesla kapela, která má v textech mimo jiné: Xenofobní strach, bije na poplach, řeknu jen pár vět, nechci multi-kulti svět.

Že by se po poslechu Řezníkových písní někdo sebral a odešel mučit holky do sklepa, je krajně nepravděpodobné. Že se na koncertech Ortelu schází vyholení týpci v bomberu a utvrzují se ve svojí rasové nenávisti, je fakt. Na Slavících seděla tahle partička v hledišti společně s Karlem Gottem a Xindlem X a publikum jim nadšeně zatleskalo během představení nominací. Už chyběl jen sluníčkář a mírotvorce Tomáš Klus, který by si s nimi na afterparty vyrobil láskyplnou selfie. Pak by celá absurdita dosáhla vrcholu.

Proč by se takovou vcelku alarmující věcí, jako je čtvrté místo Ortelu, ale někdo vážně zabýval. Vždyť i v seriozních médiích akorát napsali, že Ortel jsou „rebelové“. A takoví my jsme. Všechno je nám tak nějak jedno a zlehčujeme to. A pak stojíme na Národce a nestačíme se divit.