Před pár dny koloval po sociálních sítích článek britského webu Independent.co.uk, ve kterém byly na mapkách znázorněny nejobéznější národy jednotlivých světadílů. A jak to tak vypadá, Česká republika je nejen srdce Evropy, ale taky jeho žaludek a pořádnej tukovej obal.

Tenhle článek ale nemá bejt káravý doporučení ve stylu nejezte sladký, běhejte a neposlouchejte Halinu, máme tu hned několik takových doktorek Cajthamlových, který si těmahle věcma celkem slušně vydělávaj. Česko zdaleka není jediná země, kde potkáte tlusťochy, těsně v závěsu za sebou máme Němce, Brity, Španěly a bratry Slováky. Zhruba nastejno s náma si tvořej tukový zásoby taky Američani. Jo, v dnešní době internetu, počítání kalorií, aplikací pro každej sport, patologický záliby v bio a farmářských trzích, bezlepkových dietách a dalších foodie nezbytnostech jsou to paradoxně země prvního světa s přístupem ke všem těmhle vymoženostem, jejichž obyvatelé jsou bečky sádla.

Proč tomu tak je, je asi otázka pro někoho vzdělanějšího v oboru, ale zaráží mě jiná věc. Velice často na internetu narážím na oslavu tloušťky. V rámci vymezení se proti kultu štíhlosti se prostě objevuje spousta „plus size“ „boubelek“, které za podpory všech možných holčičích webových serverů propagují svou morbidní obezitu.

Naposledy se všichni zbláznili z holky jménem Tess Munster, která by se měla přejmenovat spíš na Monster. Tahle slečna dokonce založila iniciativu „Kašlete na standardy krásy“ a všem cpe, že je spokojená s tím, jak vypadá. Sorry Tess, seš šíleně tlustá a jednou na to umřeš. To není roztomilá oplácanost, to je vyžranost, se kterou nemůžeš pořádně běhat ani vyjít schody. Že tě v tom média podporujou, je tristní, že chceš jít příkladem jiným, je ještě horší.

tess-3

Jen proto, že puberťačky šílej po tom, mít „thigh gap“, a obdivujou Victorii Beckham, nemusíme hned glorifikovat každou stopadesátikilovou holku, co neprojde dveřma, i když obličej má sebekrásnější. Při pohledu na Tess si podobně vypadající dívky řeknou, aha, takže takhle vypadat je v pořádku, přidaj si porci hranolek a za pět let umřou na infarkt. A my si zas budem číst zděšený články o tom, že kromě Afričanů jsou všichni obézní. Kéž by to někde šlo bez extrémů.